Koncernledning

 Alexander Wennergren Helm

Alexander Wennergren Helm
Koncernchef
alexander.wennergren-helm@aleris.se

Kristina Persson
Kristina Persson
VD-assistent
+46 8 690 66 14
+46 708 24 10 75
kristina.persson@aleris.se 
 

Jan Hörnström
Vice divisionschef Primärvård/Rehab och Diagnostik
Jan.hornstrom@aleris.se


Per Nyman
Per Nyman
Vice divisionschef  Specialistvård Sverige
+46 70 828 01 71
per.nyman@aleris.se
Filippa Reinfeldt

Filippa Reinfeldt
Chef Affärsutveckling och Public Affairs
filippa.reinfeldt@aleris.se

Anders Dahlberg
Anders Dahlberg 
Divisionschef Omsorg Sverige
anders.dahlberg@aleris.se
Erik Sandøy

Erik Sandøy 
Adm. direktör Aleris Omsorg Norge
erik.sandoy@aleris.no

Adm. direktör Aleris Helse
Mia Grundstrøm
Adm. direktör Aleris Helse
+4793868462
mia.grundstrom@aleris.no
Sara Jinnerot Sara Jinnerot-Uggelberg
CFO
+46 70 238 92 99
sara.jinnerot@aleris.se 
Miriam Toft
Miriam Toft
Adm. direktör, Aleris Omsorg
+45 3078 5403
miriam.toft@aleris.dk
Nis Alstrup
Nis Alstrup
Adm. direktör, Aleris-Hamlet Hospitaler
nis.alstrup@aleris-hamlet.dk 
Till toppen av sidan