2020 - ett annorlunda studentår!
Ett annorlunda år med pandemin och för vården en förändrad och annorlunda arbetssituation med förstärkningsläge och under våren en hög sjukfrånvaro bland våra medarbetare. Det påverkade även tillgången av studenthandledare. Trots det har vi inom Aleris Närsjukvård kunnat ta emot studenter och med hög kvalitet även kunnat ta in några extra från sjuksköterskeutbildningarna när studenter stått utan plats.

Det är ju så viktigt att det kommer ut nya, trygga, professionella kollegor, inte minst nu när det så tydligt framgått hur viktiga alla medarbetare i vården är. Som exempel på vår stora studentverksamhet hade Dalengeriatriken precis över 600 sjuksköterske-studentveckor under 2020.
Vi har trygga och kompetenta handledare
Tack för era återkopplingar om att vara student hos oss
"Underbar praktik och underbar handledare som stöttade och trodde att jag kunde och verkligen ville att jag skulle lära mig. Toppenpraktik!"
"Jag är verkligen nöjd med min placering. Klimatet på avdelningen var öppet och tillåtande vilket gjorde att jag som student hade lätt för att ställa frågor och be om hjälp."
"Har Aleris Närsjukvård som arbetsgivare idag."