Hur går undersökningen till?
Det behövs inga speciella förberedelser för ultraljudsundersökningarna, men det är bra att vara tom i blåsan om du ska göra ett vaginalt ultraljud.
I graviditetsvecka 41+0 erbjuds ultraljud för bedömning av fostervattenmängden samt mätning av fostrets bukdiameter. Om måtten är normala bokas tid för igångsättning (induktion) graviditetsvecka 42+0 på det sjukhus som du valt att föda på. Om fostret är tillväxthämmat och/eller fostervattenmängden minskad får du komma till specialistmödravården på samma sjukhus.
För dig som är gravid i vecka 41 eller senare kan vi erbjuda drop in. Du behöver inte boka utan kan bara komma förbi på våra drop in tider.
Det behövs inga speciella förberedelser för ultraljudsundersökningarna, men det är bra att vara tom i blåsan om du ska göra ett vaginalt ultraljud.
För oss är bildlagring en självklarhet. Tricefy (bildlagringssystem) fungerar som ett vanligt SMS, där mottagaren får avidentifierade bilder och filmklipp direkt till sin mobil och /eller till sin e-postadress.